logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

Znajdź frazę i/lub wybierz zakres dat:
Zapłonęły znicze pamięci
autor: GM Sobota, 11 września 2010 r.
foto_news
   Od wieków, w różny sposób staramy się zachować pamięć o zmarłych. Służy do tego między innymi epitafium - napis na nagrobku. Już w starożytności, zwłaszcza w Grecji, dla zachowania pamięci o zmarłym wygłaszano mowę (to też epitafium) ku czci poległych za ojczyznę.
   Dzisiaj również pielęgnujemy pamięć o tych, którzy odeszli. Każdy na swój sposób. Stare cmentarze z zabytkowymi nagrobkami i grobowcami to kawał naszej historii, tej dużej i tej małej. Czytając epitafia widzimy konkretne osoby, konkretne zdarzenia z nimi związane. W ten sposób zachowujemy naszą historię i pamięć o ludziach.
   Dzisiaj 11 września dziewiąty już raz wspominaliśmy kolegów i koleżanki, dla których rota ślubowania strażackiego "..nawet z narażeniem życia ..." stała się tragiczną rzeczywistością. Ich nazwiska wyryto na płytach bocznych pomnika, a wybrane miejsca w których gineli strażacy wypalono w stalowych płytach cokołu na którym umieszczona jest figura strażaka.
czytaj całość ...
Wizyta gości z Nowego Jorku
autor: GM Piątek, 03 września 2010 r.
foto_news
   Dzisiaj (3 września) na terenie KM PSP w Olsztynie gościliśmy paramedyków z Departamentu Straży Pożarnej  miasta Nowy Jork. Trzech paramedyków w tym Joseph Fortis - Instruktor Koordynator to strażacy, którzy uczestniczyli 11 wrzesnia 2001 roku w działaniach ratowniczych przy nowojorskich wieżach - World Trade Center. Byli oni na miejscu tej tragedii jeszcze w chwili gdy obie wieże stały, świadczą o tym min medale i odznaki jakie noszą na swoich mundurach ( liczba 343 i dwie gwiazdki symbol dwóch wież).
 
czytaj całość ...
Konkurs Kronik
autor: GM Czwartek, 19 sierpnia 2010 r.
foto_news    Na terenie naszego województwa działa 650 jednostek OSP. Według informacji, które do elektronicznej bazy danych wpisują same jednostki w 205 jednostkach prowadzone są kroniki.
    Pytanie brzmi - ile kronik dotarło na konkurs wojewódzki, który został ogłoszony już w styczniu ???
    Spotkanie z najlepszymi kronikarzami naszego województwa odbędzie się w trakcie posiedzenia ZOW - planowany termin grudzień.

czytaj całość ...
Uroczyste posiedzenie ZOG ZOSP RP w Gietrzwałdzie
autor: GM Poniedziałek, 02 sierpnia 2010 r.
foto_news

Na posiedzeniu Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gietrzwałdzie oceniono i podsumowano dotychczasową realizację Uchwały Programowej ostatniego Zjazdu Gminnego oraz oceniono  i podziękowano za pomoc dla strażaków i ich rodzin dotkniętych powodzią w Troszynie Polskim. Wręczono także medale i wyróżnienia.


czytaj całość ...
strona : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4066225