logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy










 
Pomnik
Wtorek, 04 maja 2010 r.
„Pamięci poległym Strażakom” – 11 września 2006 w Olsztynie”
 
           11-go września 2006 roku w piątą rocznicę ataków terrorystycznych w Nowym Jorku, kiedy to zginęło jednocześnie 343 strażaków, u zbiegu ulic Niepodległości i Śliwy przed siedzibą komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie zebrało się zacne grono gości: posłowie, przedstawiciel ambasady amerykańskiej, wojewoda i marszałek województwa, duchowni, prezydent miasta, warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP, starosta powiatowy, przedstawiciele służb, harcerze, strażacy PSP i OSP z pocztami sztandarowymi z gmin Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Dywity, Jeziorany, Jonkowo, Kolno, Olsztynek, Purda, Stawiguda, Światki oraz rodziny poległych strażaków i mieszkańcy Olsztyna.
 
            O zmierzchu, przy biało-czerwonych światłach i muzyce orkiestry OSP z Lidzbarka Welskiego odsłonięto Pomnik Strażaków Poległych w Akcji, który po zdjęciu zasłony wyłonił się z dymu. Pomnik składa się z czterech elementów. Pierwszy to cokół z wyrytym napisem: „ Ten jest większy między ludźmi, kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych” oraz z nazwami miejsc w Polsce i na świecie, gdzie zginęło jednocześnie wielu strażaków w akcji. Na cokole jest figura strażaka wchodzącego po drabinie bez drogi powrotu. Odsłonięcia tej części pomnika dokonali ks. abp. senior dr Edmund Piszcz, wojewoda Adam Supeł, marszałek województwa Andrzej Ryński i prezydenta miasta Olsztyn Czesława Jerzego Małkowskiego. Trzy pozostałe elementy, to granitowe płyty z nazwiskami strażaków poległych w akcji z regionu warmińsko-mazurskiego zostały odsłonięte przez ich najbliższych: Panią Helenę Boguszewicz siostrę poległego dh Aleksandra Rechinbacha, Halinę Frank siostrę poległego dh Józefa Łopackiego i Lecha Rudzińskiego brata dh Danuty Rudzińskiej. Był to wzruszający moment dla rodzin, które po wielu latach odświeżyły pamięć o tych smutnych wydarzeniach.

        Następnie zaproszeni goście w swoich krótkich przemówieniach wyrazili hołd, uznanie i podziękowanie poległym i trwającym w służbie strażakom.
           Aby podnieść charakter uroczystości aktor olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza recytował wiersz nieznanego autora „Modlitwa Strażaka”.
           Przed odczytaniem Apelu Poległych bryg. Grzegorz Matczyński komendant miejski PSP w Olsztynie powiedział: „Dzisiaj po raz piąty wzywamy do apelu tych, którzy odeszli z naszych szeregów – tu na Warmii, Mazurach, w Kraju i na Świecie. Dzisiaj ta nasza tradycja Apelu Poległych odbywa się przed gotowym pomnikiem. Dzisiaj także zapraszam wszystkich przyjaciół na kolejne wieczory 11 WRZEŚNIA. Bo my olsztyńscy strażacy będziemy tu, każdego roku , tak długo, jak będzie istniała nasza służba
 
galeriagaleriagaleria
galeriagaleria
następna strona >
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4041918