logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

25 lecie OSP w Ględach, Gmina Łukta, pow. ostródzki.
autor: SG/GM Poniedziałek, 07 lipca 2014 r.
W dniu 21 czerwca OSP w Ględach obchodziłą swój jubileusz - 25 lecie istnienia.

Jednostka OSP Ględy powstała w roku 1989. Jednym z założycieli i pierwszym prezesem jednostki został nieżyjący już dh Leopold Kawalec. Od samego początku siedziba jednostki znajduje się w części budynku gminnego. Strażacy posiadają do swojej dyspozycji garaż, salkę szkoleniową i magazynek na sprzęt. Na początku jednostka działała, jako jednostka typu M. Posiadała na wyposażeniu motopompę M 800, węże i ubrania bojowe.


W roku 1991 odkupiono od Zakładu Rolnego samochód dostawczy Nysa, który przy pomocy Komendy Straży Pożarnej w Ostródzie został dostosowany do przewozu sprzętu pożarniczego. Samochód ten służył jednostce do roku 2005.
W roku 2005 jednostka otrzymała nowo zabudowany samochód pożarniczy GBA 2, 5/16 na podwoziu Star 266. Podwozie do zabudowy tego samochodu pozyskał komendant gminny ZOSP RP w Łukcie z KW Policji w Poznaniu. Samochód został skarosowany z funduszy gminnych i dotacji otrzymanej z Zarządu Głównego ZOSP RP.
W latach 2007 – 2011 przy dotacji z PZU, ZOW ZOSP RP w Olsztynie jednostka doposażona została w niezbędny sprzęt do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych jak: motopompa pływająca, agregat oświetleniowy, aparaty powietrzne do ochrony dróg oddechowych, pilarka do drewna, ubrania bojowe, radiotelefon nasobny, latarki, sito kominowe, gaśnice proszkowe. W roku 2009 z dotacji otrzymanej od Starostwa Powiatowego w Ostródzie z okazji 20 lecia działalności zamontowane zostało DSP.
Obecnie jednostka liczy 20 członków, z których 13 powołanych jest do Jednostki Operacyjno Technicznej.
Przy OSP działa KDP i MDP chłopców w wieku od 12 do 15 lat. Ze względu na swoje położenie JOT często bieże udział w działaniach ratowniczych poza terenem gminy.
Za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 25 lecia działalności, OSP w Ględach Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP została odznaczona brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
 
Uchwałą Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łukcie z okazji 25 lecia jednostka OSP w Ględach została wyróżniona okolicznościowym dyplomem. 
 
Medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni dh z OSP w Ględach:
Złotym - dh Sobota Stefan.
Srebrnym – dh Sobota Krzysztof z OSP Ględy, dh Szawłowski Jarosław.
Brązowym – druhowie Kowalik Mariusz, Kielczyk Grzegorz, Wiśniewski Mariusz, Sokołowski Paweł, Zacheja Adam, Matusiak Krzysztof.

Wręczono także odznaki Strażak Wzorowy oraz wysługi lat.
 

powrót


Informacje

Wspierają nasze działania

Newsletter

Kalendarium

brak wpisów

Galeria

Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 2321715