logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

25 lecie OSP w Ględach, Gmina Łukta, pow. ostródzki.
autor: SG/GM Poniedziałek, 07 lipca 2014 r.
W dniu 21 czerwca OSP w Ględach obchodziłą swój jubileusz - 25 lecie istnienia.

Jednostka OSP Ględy powstała w roku 1989. Jednym z założycieli i pierwszym prezesem jednostki został nieżyjący już dh Leopold Kawalec. Od samego początku siedziba jednostki znajduje się w części budynku gminnego. Strażacy posiadają do swojej dyspozycji garaż, salkę szkoleniową i magazynek na sprzęt. Na początku jednostka działała, jako jednostka typu M. Posiadała na wyposażeniu motopompę M 800, węże i ubrania bojowe.


W roku 1991 odkupiono od Zakładu Rolnego samochód dostawczy Nysa, który przy pomocy Komendy Straży Pożarnej w Ostródzie został dostosowany do przewozu sprzętu pożarniczego. Samochód ten służył jednostce do roku 2005.
W roku 2005 jednostka otrzymała nowo zabudowany samochód pożarniczy GBA 2, 5/16 na podwoziu Star 266. Podwozie do zabudowy tego samochodu pozyskał komendant gminny ZOSP RP w Łukcie z KW Policji w Poznaniu. Samochód został skarosowany z funduszy gminnych i dotacji otrzymanej z Zarządu Głównego ZOSP RP.
W latach 2007 – 2011 przy dotacji z PZU, ZOW ZOSP RP w Olsztynie jednostka doposażona została w niezbędny sprzęt do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych jak: motopompa pływająca, agregat oświetleniowy, aparaty powietrzne do ochrony dróg oddechowych, pilarka do drewna, ubrania bojowe, radiotelefon nasobny, latarki, sito kominowe, gaśnice proszkowe. W roku 2009 z dotacji otrzymanej od Starostwa Powiatowego w Ostródzie z okazji 20 lecia działalności zamontowane zostało DSP.
Obecnie jednostka liczy 20 członków, z których 13 powołanych jest do Jednostki Operacyjno Technicznej.
Przy OSP działa KDP i MDP chłopców w wieku od 12 do 15 lat. Ze względu na swoje położenie JOT często bieże udział w działaniach ratowniczych poza terenem gminy.
Za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 25 lecia działalności, OSP w Ględach Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP została odznaczona brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
 
Uchwałą Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łukcie z okazji 25 lecia jednostka OSP w Ględach została wyróżniona okolicznościowym dyplomem. 
 
Medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni dh z OSP w Ględach:
Złotym - dh Sobota Stefan.
Srebrnym – dh Sobota Krzysztof z OSP Ględy, dh Szawłowski Jarosław.
Brązowym – druhowie Kowalik Mariusz, Kielczyk Grzegorz, Wiśniewski Mariusz, Sokołowski Paweł, Zacheja Adam, Matusiak Krzysztof.

Wręczono także odznaki Strażak Wzorowy oraz wysługi lat.
 

powrót


Informacje

Wspierają nasze działania

Newsletter

Kalendarium

04/05/2019
Rycerze Floriana - Stoczek Klasztorny - wojewódzkie obchody Dnia Strażaka

Galeria

Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 2276927