logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

Szkoląc ukraińskich strażaków - Ratując ukraińskie życia
autor: MJ Poniedziałek, 17 lipca 2023 r.
Współpraca Województwa Warmińsko-Mazurskiego z ukraińskim Obwodem Rówieńskim dynamicznie weszła na nowy obszar. W dniach 9-16 lipca 2023 roku na terenie naszego województwa przebywali strażacy ochotnicy i przedstawiciele władz różnych szczebli samorządu z ukraińskiego regionu partnerskiego.
Było to możliwe dzięki projektowi „Szkoląc ukraińskich strażaków – ratujemy ukraińskie życia”, przygotowanemu i realizowanemu od stycznia br. przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z Oddziałem Wojewódzkim Związku OSP RP Woj. Warmińsko-Mazurskiego – w ramach środków pozyskanych w konkursie grantowym CEI (Inicjatywy Środkowoeuropejskiej). Głównym celem projektu było wsparcie dla partnera ukraińskiego w tworzeniu na tamtym terenie systemu ochotniczych straży pożarnych. Jednym z zasadniczych elementów wspólnego przedsięwzięcia było pięciodniowe szkolenie opracowane i zrealizowane przez kadrę Ośrodka Szkolenia KW PSP w Olsztynie oraz strażaków z trzech Ochotniczych Straży Pożarnych: Olsztyna-Gutkowa, Bartąga i Gietrzwałdu.

W trakcie pobytu w naszym województwie uczestnicy projektu przebywali również na Polach Grunwaldzkich, gdzie 15 lipca mogli obserwować jubileuszową 25. inscenizację słynnej bitwy grunwaldzkiej.

Cieszymy, że mogliśmy wspólnie zrealizować ten projekt. Dziękujemy Panu Marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi, Panu Dyrektorowi Łukaszowi Bielewskiemu i Pani Dyrektor Anecie Brzyskiej oraz ich współpracownikom z Departamentu Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego za podjęcie inicjatywy i wysiłek włożony w przygotowanie i nadzór nad realizacją wszystkich elementów tego projektu. Wprowadzenie w życie zamierzenia, które w jakiś sposób przeciera dopiero szlaki, wymaga nie tylko pewnej odwagi inicjatorów, ale też zaufania i otwartości partnerów uczestniczących w jego realizacji. Dziękujemy Warmińsko-Mazurskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP nadbryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu oraz jego Zastępcy st. bryg. Tomaszowi Ostrowskiemu, że na taką otwartość mogliśmy od samego początku liczyć. Dziękujemy kadrze Ośrodka Szkolenia, która zapewniła odpowiedni poziom szkolenia teoretycznego i szeroki wachlarz zajęć praktycznych. Dziękujemy również załogom Ochotniczym Strażom Pożarnym, w których mieliśmy okazję nie tylko zapoznawać się ze specyfiką ich służby, ale i bezpośrednio od tych praktyków dowiadywać się o warunkach funkcjonowania w lokalnej społeczności czy współpracy z samorządem. Dziękujemy Pani Oldze Jutowiec – Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej Rówieńskiej Obwodowej Administracji Państwowej – nie tylko za kierowanie delegacją i opiekę nad grupą, ale też wiele ciekawych informacji o aktualnych wydarzeniach w Ukrainie czy o wieloletniej już współpracy pomiędzy samorządami. Dziękujemy wreszcie i samym uczestnikom projektu – jesteśmy przekonani, że my wszyscy również skorzystaliśmy na spotkaniach z Wami.

Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli wspólnie takie inicjatywy realizować – w tej, czy innej formie.

galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4021236