logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

11 listopada - Gronowo Elbląskie
autor: AW _ OSP Gronowo Elbląskie Wtorek, 16 listopada 2021 r.

Dzień, 11 listopada, to jedna z ważniejszych dat na kartach historii Polski. Tego dnia, 103 lata temu, odzyskaliśmy niepodległość. To data poprzedzona wieloma walkami, powstaniami, wojnami i zaborami. Okupiona wieloma rannymi, zabitymi i zaginionymi. To dzięki waleczności naszych przodków dziś możemy żyć w wolnej Polsce.

 W tym roku ten dzień przybiera dodatkowe znaczenie. Czasy mamy ciężkie, nietypowe… Wszystkie wydarzenia jakie mają miejsce zarówno w naszym kraju, na jego granicach jak i poza nimi pokazują nam, że musimy dbać o to co ponad 100 lat temu wywalczyli nasi Rodacy.

Dlatego dziś, 11 listopada, postanowiliśmy w naszej małej ojczyźnie, w miejscowości Fiszewo,
w gminie Gronowo Elbląskie uczcić pamięć poległych. Zebraliśmy się pod Pomnikiem upamiętniających Powstańców Listopadowych, gdzie czuwała już warta złożona z druhów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Gronowie Elbląskim. Wprowadzony został Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Fiszewie z bardzo znaczącym zdaniem „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Jeden z druhów odczytał Apel Poległych. Dzięki obecności uczniów Zespołu Szkół
w Gronowie Elbląskim wraz z Panią Dyrektor oraz jedną z nauczycielek wysłuchaliśmy wierszy oraz pięknej, krótkiej lekcji historii. Nie mogło się to odbyć bez odśpiewania hymnu państwowego.  Dodatkowo złożone zostały kwiaty, wieńce oraz zapalone znicze na znak pamięci o wydarzeniach, których dziś była rocznica.


Dodatkowym wydarzeniem jakie uczciliśmy tego dnia była 100. rocznica powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. To uczestnictwa w tej akcji zaprosiliśmy druhów i druhny
z sąsiednich jednostek. Odwiedzili nas strażacy z OSP Rozgart oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Krzewska, Zwierzna, Żurawca i Braniewa. Byliśmy także my, OSP Gronowo Elbląskie wraz z naszą drużyną młodzieżową oraz gospodarze – OSP Fiszewo ze swoimi młodymi druhami.
Na nasze zaproszenie odpowiedziało również wiele znakomitych i ważnych dla nas osobistości. Swoją obecnością zaszczycił nas Rzecznik Prasowy Lasów Państwowych Pan Michał Gzowski, Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Pan Łukasz Kochan, Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Elblągu Pan Ryszard Janusz. Wśród gości znaleźli się również Przewodniczący Rady Gminy Gronowo Elbląskie Pan Krzysztof Dorosz, Radna Gminy Gronowo Elbląskie Pani Katarzyna Zajkowska, Radny Powiatowy Gminy Gronowo Elbląskie Pan Robert Bieliński oraz Wójt Gminy Markusy Pani Dorota Wasik. Nie zabrakło również włodarza naszej Gminy, Pana Wójta Marcina Ślęzak wraz z pracownikami Urzędu Gminy oraz Pani Kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Gronowo Elbląskie Pani Małgorzaty Józefowicz.

Wspólnie, w pierwszej kolejności, zasadziliśmy dąb poświęcony przez św. Jana Pawła II po czym
w ramach akcji #100drzew na 100 lat Związku OSP RP zasadziliśmy 100 dębów. Po tym na wszystkich uczestników czekała ciepła grochówka, ognisko oraz ciasto, a to wszystko przygotowane przez Sołectwo Fiszewo.

O godzinie 12:00 w ramach inicjatywy Niepodległa dla hymnu kolejny raz odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Było do bardzo podniosłe i ważne wydarzenie.

Obchody 11 Listopada zakończyliśmy wręczeniem pamiątkowych certyfikatów uczestnictwa
w akcji #100drzew na 100 lat Związku OSP RP oraz podziękowań.

 Całość obchodów bardzo pozytywnie nas zaskoczyła i zmotywowała do kolejnych działań. Dziękujemy, że mogliśmy zorganizować takie wydarzenia, być razem i wspólnie tworzyć wspomnienia i historię dla potomnych. Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia byli z nami. Dziękujemy za współpracę, pomoc i wiele dobrych słów.

 

galeriagaleriagaleria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4021263