1. Historia działalności ochotniczego ruchu strażackiego po II wojnie światowej łączy się wyraźnie z polityką wewnętrzną państwa, jej zmiennością odnośnie stosunku samorządności. Odzwierciedleniem tego były między innymi stanowione ustawy i pochodne przepisy prawa, które uwzględniały sugestie i oczekiwania ideologicznej wykładni prymaty danej partii politycznej: w latach 1944 – 1948 Polskiej Partii Robotniczej, a następnie, do 27 stycznia 1990 r. – polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
2. Z perspektywy czasu w najnowszych dziejach pożarnictwa polskiego można wyodrębnić pięć zasadniczych okresów, które wyznaczają cezury chronologiczne, a mianowicie:
11 września 2020r. godzinie 1730, w odbył się, pod pomnikiem „Strażakom Poległym w Akcji uroczysty Apel Poległych”.
Po meldunku, złożonym przez dowódcę uroczystości dh. Pawła Zapadkę Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Olsztyn-Gutkowo Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie dh Gustawowi Markowi Brzezinowi, zabrał głos dh Grzegorz Matczyński, Dyrektor Wykonawczy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie, witając przybyłych gości i przedstawiając cel uroczystości. Kolejnym punktem było oczytanie Apelu Poległych przez dh. Piotra Mostka Wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Olsztynie oraz modlitwa za wszystkich poległych strażaków i ratowników innych służb, którą odmówił ks. Kanonik Janusz Wieszczyński Diecezjalny Duszpasterz Zarządu Oddziału Powiatowego i Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej
Czy w OSP niedługo zabraknie młodzieży? Ochotnicze Straże Pożarne są ważnym elementem każdej społeczności lokalnej. To organizacje społeczne z misją, dzięki którym mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Obecność OSP w społecznościach wiejskich to nie tylko powód do dumy, ale też szansa dla młodych ludzi na ciekawe i konstruktywne spędzanie wolnego czasu, poznanie wspaniałych ludzi i nauczenia się wielu pożytecznych rzeczy.
Dlaczego zatem w jednostkach OSP jest coraz mniej młodzieży?
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, które są często początkiem przygody z OSP działają prężnie jedynie przy nielicznych jednostkach. Większość z nim boryka się natomiast z brakiem chętnych. Czy dzieje się tak dlatego, że dzisiejsza młodzież zainteresowana jest głównie wirtualnym światem i ciężko zachęcić ją do aktywności? A może przyczyny są inne? Na forum internetowym poświęconym OSP wielokrotnie pojawiają się takie pytania. Nie ma wątpliwości, że problem istnieje i warto zastanowić się nad jego rozwiązaniem.