logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

Strażacy ochotnicy z OSP Karolewo (pow. kętrzyński) dostali nowy strażacki samochód
autor: Sz.S Czwartek, 21 września 2017 r.

W dniu 17 września 2017 r. podczas dożynek powiatowo – gminnych odbyło się przekazanie nowego samochodu strażackiego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Karolewie.

Uroczystego przekazania dokonał Wójt Gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski, który  omówił jak wyglądał od strony formalnej cały proces związany z zakupem nowego pojazdu. Kluczyki od samochodu z rąk Pawła Bobrowskiego odebrał Naczelnik OSP Karolewo druh Zbigniew Mikowski. Proboszcz Karolewskiej parafii Kazimierz Żuchowski dokonał poświęcenia strażackiego pojazdu.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie symbolicznych pamiątek osobom i instytucjom, które przyczyniły się do tego, że od dziś strażacy ochotnicy mogą jeździć do działań ratowniczo – gaśniczych nowym pojazdem, w tym największe podziękowania należą się Marszałkowi Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Nowoczesny samochód pożarniczy OSP Karolewo to fabrycznie nowy wóz na podwoziu Iveco Eurocargo z napędem 4X4, uterenowiony, z silnikiem wysokoprężnym,  systemem ABS, ze zbiornikiem wodnym 3500 litrów i zbiornikiem na środek pianotwórczy, kabiną wyposażoną w klimatyzację i specjalne uchwyty na aparaty oddechowe. Samochodem do akcji ratowniczo – gaśniczych może być przewożonych łącznie 6 strażaków.

 Dodatkowo na wyposażeniu pojazdu znajdują się m.in:

- autopompa pożarnicza;

- linia wysokociśnieniowa tzw. szybkiego natarcia o dł. 60 m na specjalnym zwijadle;

- agregat prądotwórczy;

- hydrauliczny zestaw do ratownictwa z agregatem i przewodami zakończonymi szybkozłączami;

- działko wodno – pianowe;

- radiotelefon samochodowy dostosowany do użytkowania w sieci łączności MSWiA;

- deska ortopedyczna ze stabilizacją głowy i pasami stabilizującymi;

- torba medyczna PSP R1 wyposażona w odpowiedni sprzęt i środki do prowadzenia działań medycznych przez strażaków ochotników;

- wentylator oddymiający;

- wyciągarka samochodowa;

- reflektor pogorzeliskowy;

- wysuwany maszt oświetleniowy z najaśnicami;

- specjalne szuflady, wysuwane tace i skrytki i półki na cały sprzęt rat.- gaśniczy;

- piły do betonu i stali, pilarki do drewna;

- umundurowanie specjalne i wyposażenie dla strażaków ochotników.

Strażacy realizują szereg zadań ratowniczych, ale, aby prawidłowo i skutecznie nieść pomoc i ratunek musimy posiadać odpowiedni sprzęt, a ten z kolei musi charakteryzować się wysokim standardem i niezawodnością, musi spełniać odpowiednie wymogi i liczne atesty dopuszczające do użytkowania w ochronie ppoż. Te zaostrzone wymogi oraz zalecenia są jak najbardziej słuszne i zrozumiałe, chodzi przecież o bezpieczeństwo ratowanych oraz strażaków – ratowników, którzy niosąc pomoc poszkodowanym, ratując innych sami również muszą być odpowiednio zabezpieczeni.

Bezpieczeństwo kosztuje, strażacki sprzęt również.

Nowy pojazd strażaków z Karolewa kosztował ponad 820 265 zł, przy czym ok. 80 % kosztów została sfinansowana z projektu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014 – 2020.

 bryg. Szymon Sapieha

 

galeriagaleriagaleria
galeriagaleria
powrót

Informacje

Wspierają nasze działania

Newsletter

Kalendarium

10/07/2018
termin - konkurs KRONIK
08/09/2018
konferencja historyczna i Apel Poległych
16/09/2018
zawody wojewódzkie OSP grupa A i C

Galeria

Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 2021041