logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

Mówiona historia OSP w Reszlu
autor: GM Poniedziałek, 03 listopada 2014 r.

Ciekawą inicjatywę realizuje Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic, pod nazwą „Ocalmy od zapomnienia – mówiona historia Reszla i jego mieszkańców”. Projekt jest wspierany z funduszy inicjatyw obywatelskich Warmia i Mazury Lokalne.  W dniu 28 października temat spotkania brzmiał „Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Reszlu we wspomnieniach zasłużonych strażaków”.


           Bohaterami tego spotkania byli Eugeniusz Ciepłucha i Stefan Muszak Przez prawie półtorej godziny druhowie opowiadali o swojej działalności w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej. Najciekawsze a zarazem wywołując najwięcej pytań okazały się wspomnienia akcji ratowniczo gaśniczych. Wspominane były także trudne czasy kiedy to brakowało akumulatorów do samochodu, a w remizie panował mróz i samochody gaśnicze stały bez wody. Weterani opowiedzieli także młodym słuchaczom o czasach „komuny” kiedy to udział w uroczystościach religijnych w mundurze był ścigany przez władze, a w święta religijne np. w Boże Ciało organizowano strażakom ćwiczenia i manewry by nie mogli aktywnie uczestniczyć w  obchodach tego święta.

            Spotkanie takie, jest godne polecenia. Z pewnością w wielu OSP znajda się osoby, które zdobędą się na odwagę by opowiedzieć o sobie i swoim zaangażowaniu w strażacką działalność. Zachęcamy do podobnych spotkań – „Ocalmy od zapomnienia – mówiona historia strażackiej służby”. Czekamy w OW ZOSP RP na podobne inicjatywy. 

info na stronach internetu
facebook     

Fotografie autorstwa
Jarosław Żyła i Jolanta Grzyb
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 3110258