logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

Wakacyjny obóz profilaktyczno – pożarniczy w Mikoszewie
autor: AT/ED Wtorek, 05 sierpnia 2014 r.

Od 23 do 29 lipca dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Braniewa i Krutyni wspólnie spędziły wakacje w Ośrodku Kolonijno – Wczasowym GRZEŚ w Mikoszewie, gdzie przeszkolono ich z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz podstawowych działań bojowych.  Taką formę wakacji zaproponował dh Adrian Tymecki – przewodniczący Komisji ds. Młodzieży Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie.


Podczas tygodniowego wypoczynku młodzi druhowie w wieku od 12 do 17 lat, wzięli udział w warsztatach z zakresu pożarnictwa, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zdobywali sprawności pożarnicze, które są nieobce każdemu strażakowi. Ale przede wszystkim promowali zdrowy styl życia bez nałogów, alkoholu i przemocy. Zajęcia z zakresu profilaktyki i pożarnictwa połączono ze zwiedzaniem miejsc historycznych i przyrodniczych. Zaplanowano wycieczki do Muzeum Stutthoff, gdzie podczas II. wojny światowej znajdował się obóz koncentracyjny, Rezerwatu Mewia Łacha tuż przy ujściu Wisły oraz Krynicy Morskiej, gdzie znajduje się latarnia morska.
                W codziennych porannych warsztatach i zaprawach towarzyszył młodym strażakom dh Adaś. Fikcyjna postać, która dawała dobry przykład każdemu strażakowi. Dh Adaś nie pali papierosów, nie pije alkoholu, trzyma się ogólnie przyjętym normom i zasadom. Prawidłowo i zdrowo się odżywia, a przede wszystkim potrafi zorganizować sobie i innym czynnie czas wolny. Adaś to fantom, który codziennie zmieniał swój wygląd, a został wymyślony przez opiekunów wypoczynku dh Ewę Dulną i dh Adriana Tymeckiego - członków Komisji ds. Młodzieży ZOW ZOSP RP w Olsztynie, by uatrakcyjnić codzienne poranne zajęcia. Dh Adaś wywołał bardzo duże zainteresowanie nie tylko wśród przyszłych ochotników, ale również wśród osób wypoczywających w Ośrodku Wczasowo – Kolonijnym „Grześ” w Mikoszewie.
Wszyscy bardzo aktywnie i z uśmiechem łączyli wypoczynek z zaplanowanymi atrakcjami. W czasie wolnym odbywały się gry sportowe i zabawy: karaoke, strażacki "Mam Talent", nauka tańca, czy podstawy pływania. W ostatnim dniu obozu na porannym apelu wybrano Miss i Mistera pożarnictwa. Młodzi druhowie z pewnością zapamiętają ostatnią noc, podczas której spotkali się z Neptunem i jego żoną oraz przeżyli „nocną strażacką zaprawę”.
Nabyte umiejętności z pewnością pomogą młodym druhom w wybraniu właściwej ścieżki zawodowej. A zdobyte doświadczenia pomogą obrać odpowiednią ścieżkę życiową.
Bezpieczny wypoczynek, bez nałogów, alkoholu i przemocy, ze strażackimi zasadami i codzienną zaprawą najwyraźniej podobał się uczestnikom, gdyż opiekunowie w dniu wyjazdu otrzymali certyfikaty: Super MAMA — druhna Ewa Dulna (OSP Krutyń), Super TATA — druh Adrian Tymecki (OSP Braniewo) i Super DZIADEK — druh Tadeusz Rozmysłowicz (OSP Braniewo).
                Wyjazd młodzieży został dofinansowany z funduszy Urzędu Miasta Braniewa i Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pieckach oraz rodziców.

                        dh Ewa Dulna i dh Adrian Tymecki – Komisja ds. Młodzieży
ZOW ZOSP RP w Olsztynie

galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeria
powrót


Informacje

Wspierają nasze działania

Newsletter

Kalendarium

brak wpisów

Galeria

Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 2388692