logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

Strażacy z Szuci zrobili film o wypalaniu traw
autor: Sławek Ambroziak Wtorek, 22 października 2013 r.
            Szuć to niewielka miejscowość, licząca 250 mieszkańców, w gminie Jedwabno, powiat Szczytno. Leży tuż nad granicą dawnego poligonu wojskowego w Muszakach, dlatego kończą się tutaj drogi. Dookoła pełno jezior i rzek. W 1988 roku powstała tu OSP, która przez lata posiadała tylko motopompę, wóz konno - ciągnikowy i trochę węży oraz sprzętu. Obecnie liczy 46 członków. Dzięki włożonej pracy, aktywności i dotacjom z ZOSP RP, WFOŚiGW w Olsztynie, Nadleśnictwa Jedwabno, Fundacji Wspomagania Wsi, Starostwa Powiatowego w Szczytnie oraz z akcji "1 %" strażacy z Szuci całkowicie zmienili swą jednostkę.
Nie należą do KSRG, nie mają wielu wyjazdów do akcji a ciągle o nich głośno. Realizują wiele ciekawych projektów, nastawionych przede wszystkim na ekologię. Od 3 lat prowadzą akcję sprzątania z kajaków pobliskiej rzeki Omulew, o której pisze nawet prasa regionalna. A to widowiskowo ważą tam zebrane śmieci, a to przebierają się za Krzyżaków i "kontrolują na granicy" sprzątające kajaki. Prowadzą też szereg zajęć dla dzieci i szkoleń dla dorosłych, np. szkolenie o zaskakującej nazwie "Ze Żmijami na Ty". Wkrótce wydadzą książeczkę "Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Jedwabno w służbie ludzi i przyrody" o historii i dniu dzisiejszym OSP z terenu tej gminy. Zakupili również dużo sprzętu do swej OSP, w tym zapory do blokowania wycieków na wodach, łódź wiosłową i swój pierwszy samochód - lekkiego strażackiego poloneza, którego widać na filmie. W tym roku strażacy z Szuci wpadli bowiem na pomysł nakręcenia filmu zapobiegającego wypalaniu traw. Napisali wnioski o dotacje a WFOŚiGW w Olsztynie i Starostwo Powiatowe w Szczytnie wyłożyły pieniądze - razem 4 100 zł. Niewiele, ale wystarczyło. Film niskobudżetowy. Całość pieniędzy poszła na wynajęcie profesjonalnych filmowców z odpowiednim sprzętem - Arkadiusza Dziczka i Michała Bojarskiego ze Szczytna. To oni zrobili zdjęcia i montaż filmu. O resztę zadbali już sami strażacy - byli producentem filmu, scenarzystami, reżyserami, scenografami, charakteryzatorami, rekwizytorami, aktorami i statystami. Nad wszystkim czuwał Sławomir Ambroziak, pomysłodawca filmu. Realizację filmu wspomogła sąsiednia OSP Jedwabno oraz Nadleśnictwo Jedwabno i KP PSP w Szczytnie. Do współpracy udało się też zaprosić mieszkające w pobliżu gwiazdy: znanego satyryka Krzysztofa Daukszewicza, producenta i scenarzystę filmowego Michała Szczerbica (m.in. "Lista Schindlera", "Pianista", "Róża") oraz aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego Edwarda Sosnę, którego znakomity głos idealnie pasował do narratora. Wszyscy oni wystąpili w filmie bez wynagrodzenia, chcąc wspomóc walkę z wypalaniem traw. Resztę ról zagrali strażacy z OSP Szuć, OSP Jedwabno i KP PSP Szczytno. Powstał ciekawy film dobrze oddający pracę miejscowych strażaków a jednocześnie zawierający szersze przesłanie o niebezpieczeństwie i szkodliwości procederu wypalania traw. Filmem zainteresował się już "Strażak" i umieścił go na swoim Facebooku. Zapraszamy do obejrzenia filmu.
                                                                                       FILM PO PRAWEJ STRONIE U GÓRY                  
 
OSP Szuć bezpłatnie wyraża zgodę do zamieszczania filmu na wszelkich "normalnych" stronach: OSP, gmin itd.

 www.osp,szuć

 
 Sławek Ambroziak
 
galeriagaleriagaleria
galeria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 3110246