logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

Ciekawostki ze Słowenii.
autor: GM Środa, 24 października 2012 r.
     W dniach 17 do 20 października uczestniczyłem w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie na terenie Słowenii. W trakcie ciekawej wizyty zwiedzaliśmy min: centrum kierowania ruchu drogowego na autostradzie, stację pogotowia ratunkowego, siedzibę straży pożarnej, centrum szkoleniowe AMZS (Automobil Klub Słowenii).

      Na załączonych fotografiach ciekawostki z zawodowej straży pożarnej w Lubljanie, która szczyci się już 90 letnia tradycją – pokazano nam m.in. stare, sprawne i jeżdżące samochody z 1913 i 1932 roku.
   W naszym prawodawstwie, które jeszcze nie weszło w życie planuje się szkolenie kierowców samochodów uprzywilejowanych. W Słowenii takie szkolenia realizowane są co trzy lata, a 8 godzinny program realizowany przez AMZS przewiduje 2 godz. teoretyczne i 6 praktycznych. Obserwowałem część zajęć praktycznych z doskonalenia jazdy – awaryjne hamowanie i wyprowadzanie samochodu po uderzeniu bocznym, wszystko na śliskich nawierzchniach. Sam miałem możliwość przećwiczenia takiego typu jady samochodem osobowym.
    Pobyt ten pokazał mi że przy odpowiednim zapleczu poligonowym takie szkolenia mogą być bardzo przydatne dla każdego kierowcy.
                                                                     Grzegorz Matczyński

galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 3653035