logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy










 

Nowa strażnica w cieniu starego dębu.
autor: GM Poniedziałek, 26 marca 2012 r.
      Wiekowy dąb stoi przed strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwicy. Historia OSP sięga roku 1913, kiedy to ówcześni mieszkańcy tej miejscowości powołali ją do życia. Ta mała miejscowość w gminie Ruciane-Nida powiatu piskiego, znajdująca się wśród pięknych lasów intensywnie żyje latem, kiedy jest pełna „letników”, a przez cały rok nad jej bezpieczeństwem i bezpieczeństwem przyrody ją otaczającej czuwają członkowie OSP
           W sobotę 24 marca uroczyście otwarto nowowybudowaną część operacyjną remizy, na którą składają się dwa boksy garażowe, zaplecze socjalne, pomieszczenie na sprzęt oraz kotłownia. Inwestycję sfinansowano ze środków Gminy Ruciane-Nida. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali – Henryk Bałdyga - prezes OSP Karwica, mł bryg Marek Dobrzycki - komendant Powiatowy PSP w Piszu, Mikołaj Koszkin – dyrektor wojewódzki Ogólnorosyjskiej Ochotniczej Straży Pożarnej z obwodu Kalinradzkiego, Zbigniew Janusz Opalach - burmistrz Miasta i Gminy oraz Grzegorz Matczyński - dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP w Olsztynie.
            Potężny dąb „widział” wiele zmian zachodzących w tej miejscowości, jest świadkiem przemian w Ochotniczej Straży Pożarnej, mającej prawie 100 lat tradycji i z pewnością będzie świadkiem wprowadzenia do nowych garaży nowocześniejszego sprzętu, czego druhom z Karwicy życzymy. 
  
 
         Osada po raz pierwszy pojawiła się w kronikach już w XVI w. Na podkreślenie zasługuje fakt, że istniała tu kuźnia przetwarzająca rudę darniową. Oprócz kuźni znajdowała się również karczma i młyn. W 1905r. zbudowano kościół, a dwa lata później powstała parafia. Przed wojną istniało 121 gospodarstw rolnych, które zamieszkiwało 715 osób. Była to głównie ludność mazurska. W 1935 r. w miejscowej szkole uczyło się 142 uczniów. Po tragicznej ewakuacji w 1944 r. i napadach szabrowników bezpośrednio po wojnie, liczba mieszkańców zmniejszyła się do 150.
 
W 1947 r. reaktywowano miejscową szkołę. Rok później otwarto pierwszy sklep, a w 1951 r. utworzono pierwszą placówkę pocztową. Po dwóch kolejnych latach Karwicę połączyła z Piszem stała linia autobusowa. Z dobrodziejstwa energii elektrycznej można było skorzystać dopiero w 1962 r. W latach 60-tych istniejącą od wieków wieś zaczęli dostrzegać turyści. Jak grzyby po deszczu powstawały liczne domy letniskowe i ośrodki wypoczynkowe. W miejscowości znajduje się strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej i szkoła podstawowa. W latach 1990-91 wybudowano kaplicę rzymsko-katolicką. Sołectwo Karwica do 1954 r. wchodziło w skład gminy Wiartel, później należało do gromady Ciesina, by w końcu w 1972 r. wejść w skład gminy Ruciane-Nida. Obecnie wieś zamieszkuje 320 osób.
Źródło informacji o Karwicy-
http://www.ruciane-nida.pl/strona-204-Solectwa_Karwica.html
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4065262