logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

ZNICZ – dowód naszej pamięci o tych co odeszli
autor: gm Piątek, 29 października 2010 r.
   Dzień „Wszystkich Świętych”, to chwila gdy wspominamy naszych bliskich, przyjaciół, znajomych, tych których z nami już nie ma. Zewnętrznym przejawem wspomnień są miliony zniczy, które w tym szczególnym dniu migoczą na cmentarzach i innych miejscach poświeconych pamięci zmarłych i poległych. Nasza laureatka nagrody Nobla Wisława Szymborska napisała „Umarłych wieczność dotąd trwa dokąd pamięcią się im płaci”.
   Od wieków, w różny sposób staramy się zachować pamięć o zmarłych. Służy do tego m. in. epitafium - napis na nagrobku. Dawniej epitafia w postaci tablic były wmurowywane w ścianę kościoła, zawierały tylko imię zmarłego. Do dzisiaj w wielu polskich kościołach spotykamy nisze z epitafiami. Odmianą epitafium są często też pomniki w postaci płyty czy tablicy z napisem ku czci zmarłego, umieszczone nie w miejscu pochówku, lecz w miejscu związanym z osobą zmarłą.
       Dzisiaj również pielęgnujemy pamięć o tych, którzy odeszli. Każdy na swój sposób. Stare cmentarze z zabytkowymi nagrobkami i grobowcami, to kawał naszej historii, tej dużej i tej małej. Czytając epitafia widzimy konkretne osoby, konkretne zdarzenia z nimi związane. W ten sposób zachowujemy naszą historię i pamięć o ludziach.
        
W Dniu Wszystkich Świętych zapłoną także znicze przed pomnikiem „STRAŻAKÓW POLEGŁYCH W AKCJI”, który stoi przy wejściu na teren Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie. Pamięć o tych, co zginęli w akcjach jest w tym miejscu pielęgnowana w sposób szczególny. Znicze i kwiaty pojawiają się w tym miejscu wielokrotnie w ciągu roku. Są w Dniu Strażaka, podczas oficjalnych wizyt gości odwiedzających olsztyńskich strażaków oraz podczas wycieczek dzieci i młodzieży. Znicze płoną także w rocznice śmierci strażaków z naszej małej ojczyzny jaką jest Warmia i Mazury. Jest to miejsce w Olsztynie obok którego trudno nie przechodzić.
         W Dniu Wszystkich Świętych, kiedy każdy z nas jest przy mogile swoich najbliższych, pamiętajmy o naszych kolegach w służbie, którzy już odeszli. Wspomnijmy założycieli, poprzedników naszych jednostek ich lista jest długa. Pozwólcie że wspomnę dwóch działaczy, Prezesów Zarządu Wojewódzkiego druha Józefa Muchę i Józefa Kilisia.

 
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4102271