logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy










 

Zebranie OSP Klebark Wielki
autor: Maciej Jasiński Poniedziałek, 18 marca 2024 r.
W sobotni wieczór, 16 marca 2024 roku, swoją „kropkę nad i” za 2023 rok postawiła OSP „Pomoc Maltańska” Klebark Wielki. Trzeba przyznać, że sprawozdania z działalności jednostki są imponujące – co zgodnie potwierdzili zaproszeni goście, m.in.: Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP, Wójt Gminy Teresa Chrostowska, Sołtys Klebarka Wielkiego Bożena Milewska, przedstawiciel KM PSP w Olsztynie mł. kpt. Mariusz Kałamarski, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Maciej Jasiński.
     Ochotnicza Straż Pożarna w Klebarku Wielkim położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – nie tylko więc chroni obszar swojej gminy, ale bierze też udział w zabezpieczeniu blisko 170-tysięcznej stolicy województwa. Co roku klebarscy strażacy mają na swoim koncie ponad 100 wyjazdów alarmowych ratujących ludzi i niosących im pomoc. Jednostka jako jedyna w województwie – i jedna z niewielu w kraju – posiada też Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z psami, która wielokrotnie dysponowana jest do zdarzeń związanych z zaginięciem ludzi.
     Ilością napisanych przez członków OSP i zrealizowanych projektów oraz pozyskanych środków finansowych z powodzeniem można by obdzielić kilka jednostek. Dzięki temu strażacy uzupełnili wiele elementów wyposażenia. W ostatnim roku główny nacisk położono też na dosprzętowienie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej – na wyposażenie ratowników trafił m.in. nowoczesny dron wyposażony w kamerę termowizyjną, specjalistyczne odbiorniki GPS z obrożami dla psów, kombinezony ratownicze, profesjonalne klatki do przewozu psów i wiele innych.
     Pisane projekty to nie tylko zakupy sprzętowe, to również działalność wychowawcza i edukacyjna, skierowana do młodszych i starszych odbiorców – w ubiegłym roku zrealizowano choćby „MDP na straży ekologii”, aktualnie na tapecie jest projekt DRUH OZE dotyczący odnawialnych źródeł energii. Strażacy OSP i ratownicy z GPR szkolą się i są aktywni również społecznie – zdobywają nowe kwalifikacje ratownicze, biorą udział w ćwiczeniach, zabezpieczeniach imprez, uczestniczą w wielu akcjach pomocowych, festynach i pokazach, biorą udział w uroczystościach oficjalnych i wydarzeniach rodzinnych, wspierają działalność innych organizacji, naprawiają i remontują. Nie zapominają również o wychowaniu i wyszkoleniu swoich następców – w OSP działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która włączana jest w wiele działań jednostki.
To również aktywność w wielu przedsięwzięciach organizowanych przez Oddział Wojewódzki ZOSP RP, m.in. szkolenia i pokazy dla uczestników wojewódzkiego obozu dla MDP, udział w uroczystościach strażackich czy też praca w organach statutowych.
     Niebezpodstawne jest więc pytanie „kiedy oni to wszystko robią?”. Podejrzewamy, że to po prostu jedna z tych jednostek OSP, których tydzień ma 8 dni, a doba – 25 godzin.

Szczegóły sprawozdań:
https://www.facebook.com/100046779678688/posts/1031300281772618/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v)
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4366294