logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

Św. Florian w Miłakowie.
autor: GM Środa, 02 września 2020 r.
 Święty Florian już na przełomie XV i XVI wieku stał się orędownikiem ochrony miast i wsi od nieszczęścia pożarów. Ten atrybut ogniowy świętego został w sposób szczególny przyjęty przez powstające w drugiej połowie XIX wieku ochotnicze straże pożarne, a następnie także zawodowe. Kult świętego na Warmię trafił za przyczyną biskópów warmińskich.
W dniu 29 sierpnia (sobota)  przed remizą OSP Miłakowo nastąpiło odsłonięcie figur św. Floriana.
 „Pasterskim uczuciem obejmując całą tę naszą diecezję i krainę [Warmię], aby uprosić jej z serca wszystko co pomyślne i spokojne, troską naszą i gorącą żarliwością postaraliśmy się z Krakowskiego kościoła katedralnego dla naszego Warmińskiego o znaczną relikwię z dokumentem autentyczności świętego Floriana Męczennika, Patrona Królestwa Polskiego, byśmy za jego potężnym wstawiennictwem od wszelkich przeciwności byli bronieni i napełniali się duchowymi i doczesnymi dobrami, skoro tego Świętego, ongiś przez papieża Lucjusza III królestwu Polski za szczególnego patrona danego, dnia 16 lipca ubiegłego 1725 roku z jednomyślnego pragnienia i prośby stanów tejże diecezji na szczególnego patrona wybraliśmy.”

(Ze statutu synodalnego biskupa warmińskiego Krzysztofa Andrzeja Szembeka z 1726 r. w przekładzie biskupa Juliana Wojtkowskiego, Olsztyn 2010, s. 195)

Relikwie świętego znajdują się w Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym. 

galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4129862