logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy










 

Regionalnego Konkursu Grantowego
autor: GM/Stopa Poniedziałek, 31 sierpnia 2020 r.
 Silne i aktywne OSP – super szansa dla Twojej jednostki!

Czy w OSP niedługo zabraknie młodzieży? Ochotnicze Straże Pożarne  są ważnym elementem każdej społeczności lokalnej. To organizacje społeczne z misją, dzięki którym mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Obecność OSP w społecznościach wiejskich to nie tylko powód do dumy, ale też szansa dla młodych ludzi na ciekawe i konstruktywne spędzanie wolnego czasu, poznanie wspaniałych ludzi i nauczenia się wielu pożytecznych rzeczy.

Dlaczego zatem w jednostkach OSP jest coraz mniej młodzieży?

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, które są często początkiem przygody z OSP działają prężnie jedynie przy nielicznych jednostkach. Większość z nim boryka się natomiast z brakiem chętnych. Czy dzieje się tak dlatego, że dzisiejsza młodzież zainteresowana jest głównie wirtualnym światem i ciężko zachęcić ją do aktywności? A może przyczyny są inne? Na forum internetowym poświęconym OSP wielokrotnie pojawiają się takie pytania. Nie ma wątpliwości, że problem istnieje i warto zastanowić się nad jego rozwiązaniem.

 Po co jednostkom OSP współpraca z młodzieżą?

Przyciąganie młodych ludzi do OSP jest bardzo ważne. Przede wszystkim istnieje potrzeba zapewnienia ciągłości działania jednostki, realizacji tej najważniejszej misji, jaką jest pomaganie innym, a tego bez „świeżej krwi” nie da się osiągnąć. Młodzież daje również świeżość, nową energię i nowe spojrzenie na stare problemy. Warto więc zadać sobie pytanie, co można zrobić, by zmienić ten negatywny trend, jak działać, by młodzież przychodziła do remizy chętnie i z uśmiechem na twarzy.

Jak przyciągnąć młodzież do remizy?

Nie pytaj co młodzież może dać Straży, zastanów się, jaką ofertę Twoja jednostka ma dla młodzieży – radzi Sylwester Witczak, prezes OSP w Janiszewicach. 
Współczesna młodzież jest nie mniej aktywna, pomysłowa i ciekawa świata niż wcześniejsze pokolenia. Aby zachęcić ją do działania, trzeba przede wszystkim traktować ją podmiotowo. Słuchać pomysłów młodych ludzi i reagować na ich potrzeby. 

Sylwester Witczak pracuje z młodzieżą w ten właśnie sposób. „Pomysł na jakikolwiek projekt wziął się z tego, że w remizie spędziłem z młodzieżą całą noc. W zasadzie dopiero nad ranem poszliśmy spać”. Wsłuchiwanie się w potrzeby młodych ludzi, poznanie ich pasji i zainteresowań skutkuje nie tylko ciekawymi pomysłami na działania, ale też wzbudza zaufanie i chęć samodzielnego działania wśród młodych ludzi, którzy chętnie wracają do środowiska, w którym mają wpływ na kształt proponowanych dla nich działań. OSP kojarzy im się nie tylko z zamiataniem remizy i myciem sprzętu, ale jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu, a remiza strażacka miejscem, do którego chętnie się wraca. 
Co zrobić, kiedy padną już pierwsze pomysły i konkretne plany na działanie? Dać młodym przestrzeń. Pozwolić im poczuć odpowiedzialność na realizację działań i pomysłów. Nie bać się ich samodzielności. Nie bać się popełnianych przez nich błędów – na nich można się najwięcej nauczyć. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące. 
W 2017 i 2018 roku młodzież z Janiszewic wraz z OSP w Janiszewicach stworzyła pierwszą w Polsce grę planszową na temat działalności Ochotniczych Straży Pożarnych. Trzyetapowa gra jest wyjątkowa, ponieważ stworzona została właśnie przez młodzież. Wymagało to sporo czasu i pracy, poznania zasad działania i historii OSP, popełniania błędów i naprawiania ich, ale opłaciło się – projekt zakończył się pełnym sukcesem. W grę „Strażopoly” grają i młodzi i starsi, świetnie się przy tym bawiąc, a twórcy wspaniale czują się w roli ekspertów od zasad gry. Gra została pokazana na forum ogólnopolskim, a OSP Janiszewice w 2019 roku za realizację projektu otrzymała statuetkę Św. Floriana w kategorii „edukacja”.
Docenienie przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nie było jedyną korzyścią uzyskaną podczas realizacji projektu. Wspaniałym efektem działań były zmiany, jakie zaszły w młodzieży tworzącej grę. Młodzi ludzie zyskali ogromną pewność siebie, podnieśli umiejętności pracy w grupie, samodzielnego działania i poczucia odpowiedzialności. O takich przyszłych strażakach marzy każda jednostka!
Realizacja projektu „Zagrajmy w Strażopoly”, czyli inicjatywy, w której to młodzież jest głównym autorem i realizatorem działań, była możliwa dzięki uzyskaniu dotacji w programie „Równać Szanse”, który realizuje autorską metodę pracy z młodzieżą.

Czym jest program „Równać Szanse” i jak otrzymać dotację?

Twórcą programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a prowadzi go Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Celem Programu „Równać Szanse” jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Sześciomiesięczne projekty realizowane w ramach programu mogą uzyskać dotację nawet do 8 500 zł. Mogą wziąć w nim udział grupy młodzieży w wieku 13 – 19 lat.
Program adresowany jest do Ochotniczych Straży Pożarnych, organizacji pozarządowych, bibliotek i domów kultury z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców. Wnioski w konkursie przyjmowane są do 27.10.2020 do godz. 12:00 wyłącznie przez generator wniosków dostępny na stronach: https://rownacszanse.pl/system/ i
https://bit.ly/RKG_RownacSzanse2020. Tam też znajdują się dokumenty konkursowe: zasady konkursu, wzór wniosku, kryteria oceny formalnej i kryteria oceny merytorycznej.
Program daje szansę na rozwój nie tylko młodzieży. Ochotnicze Straże Pożarne mają dzięki niemu możliwość przyciągnięcia nowej kadry, rozwinięcia działalności kulturalnej i wzbudzenia zainteresowania wśród młodych ludzi. Ochotnicze Straże Pożarne biorące udział w programie mogą liczyć między innymi na wsparcie, doradztwo oraz profesjonalne szkolenie dla koordynatorów.

Jeśli chcesz uzyskać profesjonalną wiedzę na temat programu, zajrzyj na stronę https://www.rownacszanse.pl.

Zachęcamy również do kontaktu z Ełckim Stowarzyszeniem Aktywnych „STOPA” oraz do śledzenia aktualności na stronie www.stopa.org.pl. Informacji udzielają również Iwona Olkowicz, Kinga Buńda i Paweł Wilk, pod adresem: rownacszanseelk@gmail.com.



powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4305607