logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

1 % podatku.
autor: WP Środa, 02 października 2019 r.

W 2019 roku aż 14,5 miliona Polaków skorzystało z możliwości przekazania 1 procenta swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. Łącznie przekazano 874,4 milionów złotych. Najchętniej obdarowywaliśmy dzieci i niepełnosprawnych. Fundacja, do której zachęcał Tadeusz Rydzyk, dostała 4,5 mln zł.
Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że liczba podatników, którzy w 2019 r. przekazali 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła 14,5 mln. Przekazano łącznie 874,4 mln zł. To o 110,5 mln zł więcej od kwoty przekazanej w zeszłym roku.

Najwięcej pieniędzy przekazano Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą”, bo ponad 185, 5 miliona zł. Na drugim miejscu na liście najchętniej obdarowywanych znalazła się fundacja "Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym". Przekazano jej ponad 47 milionów zł. Kolejną jest Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko", której przekazano ponad 42 mln zł z podatków. Na czwartym miejscu jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zebrała ponad 13,6 mln zł.

Na fundację "Nasza Przyszłość" przekazano 4,5 mln zł. O wpisywanie tej właśnie fundacji w sprawozdaniu podatkowym prosił Tadeusz Rydzyk. "Wasze dzieci i młodzież. Chodzi o możliwość przekazania 1 proc. z podatku dochodowego na Fundację Nasza Przyszłość. Wszyscy płacą podatki – emeryt, rencista i pracujący. W sprawozdaniu podatkowym wpiszcie numer KRS Fundacji Nasza Przyszłość" – napisał w komunikacie dyrektor Radia Maryja.

Na liście znalazło się razem 8869 organizacji. Średnia darowizna to 60 złotych.