logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

SZKOŁA BEZPIECZEŃSTWA na Ukrainie - informaca z pobytu młodzieży
autor: GM Poniedziałek, 02 września 2019 r.

W dniach 30 lipca - 5 sierpnia 2019 r., młodzież z jednostek OSP z terenu województwa warmińsko-mazurskiego uczestniczyła w obozie edukacyjno-szkoleniowym Educational camp of children "Safe life", na zaproszenie Urzędu Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w obwodzie Czerniowieckim. Organizatorem obozu był OW ZOSP RP woj. Warmińsko-Mazurskiego, przy wsparciu finansowanym przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 

Przez 7 dni, uczestnicy obozu strażackiego mieli możliwość zobaczyć pracę strażaków z Obwodu Czerniowieckiego, m.in. w miejscowościach Wyżnyca, Czerniowce, Berehomet oraz uczestniczyć w warsztatach, przygotowanych przez strażaków i lokalną społeczność, m.in. były to

- warsztaty z zakresu bezpieczeństwa nad wodą (pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu ratowników ukraińskich). Na zakończenie warsztatów i pokazów odbył się spływ górski rzeką Czeremosz do miejscowości Wyżynica. 

- wizyta w Czerniowcach i spotkanie z prezesem Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach - dr. Władysławem Strutyńskim, który opowiedział historię, dzieje Polonii Polskiej i jej obecną działalność oraz oprowadził po mieście. Odwiedziliśmy także Muzeum Pożarnictwa, zlokalizowane w jednostce ukraińskiej straży pożarnej - gdzie młodzież miała możliwość zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem, historią ruchu strażackiego Obwodu Czerniowieckiego. 

- warsztaty z zakresu bezpieczeństwa w górach i w lesie, które rozpoczęły się marszem w góry. Podczas marszu dzieci i młodzież uczyła się zasad zachowania w lesie i górach. Na przełęczy Ninczycz odbyły się pokazy ukraińskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej, a młodzież miała możliwość zdobycia szczytu. Na zakończenie warsztatów, przygotowany został przez strażaków obiad, gotowany na miejscu.

- warsztaty z zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, w tym także pokazy pododdziałów strażackich i nauka z użyciem gaśnic przeciwpożarowych. W ramach tego panelu, dzieci opracowały plakat, kartę z zasadami bezpieczeństwa. Po obiedzie odbyła się sztafeta strażacka w zespołach mieszanych polsko-ukraińskich.

- warsztaty z zasad bezpieczeństwa drogowego, ulicznego i warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Funkcjonariusze ukraińskiej policji zapoznali dzieci z zasadami bezpieczeństwa drogowego, zaprezentowali sprzęt i wyposażenie radiowozów oraz przeprowadzili kilka testów. Warsztaty z pierwszej pomocy przeprowadzone zostały przez przodowników Ukraińskiego Czerwonego Krzyża.

Na zakończenie obozu, organizatorzy przygotowali ćwiczenia sprawnościowe. W zespołach mieszanych polsko-ukraińskich, 4 drużyny musiały zmierzyć się z konkurencjami. Celem testu była nauka zasad współpracy oraz integracja uczestników obozu.
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4157482