logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy










 

Pomoc w akcji usuwania skutków wichury na Pomorzu
autor: GM Czwartek, 19 października 2017 r.

Tragedia na Pomorzu wydaje się już odległą historią. A było to tak niedawno, bo na początku sierpnia tego roku. Poniżej krótka informacja o udziale naszych jednostek OSP w tej tragedii. Wszystkie wyjazdy odbyły się z własnej woli strażaków ochotników w ramach działań gospodarczych. Dziękujemy Komendantom PSP za nie przeszkadzanie w tym geście solidarności, jaki przejawiły opisane poniżej OSP - patrz „Strażak” nr 10 str. 16/17 „Kara za odwagę i solidarność”

Powiat iławski

W dniu 18 sierpnia br. jednostki OSP Zielkowo (5 osób) oraz OSP Targowisko
(6 osób), udały się z pomocą w usuwaniu skutków nawałnic do miejscowości Parchowo
w woj. pomorskim w powiecie bytomski na Kaszubach. Prace porządkowe prowadzili
w Ośrodku Szkoleniowo Terapeutycznym  „Mausz”, gdzie oczyszczali drogi dojazdowe do ośrodków wypoczynkowych, jak również pomagali w usuwaniu skutków nawałnic w samym ośrodku. Do macierzystych jednostek wrócili w dniu 20 sierpnia 2017 r.

Te same czynności  w w/w miejscowości w dniu 25 sierpnia br. wykonywali druhowie jednostki OSP Tuszewo (5 osób), którzy usuwali konary drzewa przy drogach dojazdowych oraz przy domkach wczasowych. Do jednostek wrócili w dniu 27 sierpnia br.


Powiat ostródzki

W dniu 19 sierpnia sześcioosobowy zastęp z Dąbrówna wyjechał o godz. 3.00,
a powrócił do bazy o godz. 23.50. Na miejscu w Rytlu otrzymał 38 adresów, w których udzielał pomocy mieszkańcom usuwając skutki nawałnicy.


Powiat olsztyński

W dniach 26-27 sierpnia 2017 r. grupa 11 strażaków ochotników z terenu Gminy Purda z jednostek OSP Butryny, OSP „Pomoc Maltańska” Klebark Wielki, OSP Nowa Wieś udała się dwoma zastępami do pomocy mieszkańcom w powiatach sępoleńskim i złotowskim (woj. kujawsko – pomorskie) w usuwaniu skutków nawałnicy. Przez dwa dni działali w kilku miejscowościach m.in.: Krojanty, Sośno, Gostycyn, usuwając niebezpieczne konary drzew nad drogami, usuwając przewrócone drzewa z dróg, chodników, dojść do budynków użyteczności publicznej, przykrywając dachy uszkodzonych budynków i wiele innej pracy, niezbędnej na miejscu.

 

Poniżej spostrzeżenia jednego z uczestników działań.

 

„To co zastaliśmy na miejscu – nie raz budziło nasze zdziwienie i niedowierzanie. Powalone
i połamane drzewa: dęby, buki, sosny, świerki (niektóre nawet ponad stuletnie, wyrwane razem z korzeniami), pozrywane dachy, zawalone budynki, linie energetyczne. A przecież my przyjechaliśmy dwa tygodnie po nawałnicy. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować mieszkańcom wsi, w których pomagaliśmy, za miłe przyjęcie i okazaną pomoc. Za chwile rozmowy i niesamowitych opowieści z „tamtego dnia”. Pracy jest tam wiele, ale niestety nie mogliśmy zostać dłużej. Jednak wierzymy, że zapał i zaangażowanie osób, firm prywatnych, instytucji, wojska, jednostek OSP – pozwoli na szybkie zakończenie sprzątania po wichurze.
I życie wróci do normy.”   

galeriagaleriagaleria
galeriagaleria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4050262